Tatuaże – jakie jest ryzyko ?

Chociaż większość zabiegów tatuowania odbywa się bez żadnych problemów, czasem wykonanie trwałej ozdoby ciała może wiązać się z niepożądanymi następstwami. Bez względu na to, jak bezpieczne wydają się być tatuaże, zawsze istnieje ryzyko związane z ich wykonaniem i niestety ciężko jest je ocenić. Pracownik studia tatuażu może cię zapewniać, że z wykonaniem tatuażu nie wiąże się żadne niebezpieczeństwo, nie jest to jednak do końca prawdą.

Najwięcej problemów może wynikać z niehigienicznych warunków i nieodkażonego sprzętu. Jeżeli narzędzia tatuażysty nie są czyszczone i starannie dezynfekowane po każdym użyciu, ryzyko zainfekowania się wirusem jest bardzo wysokie. Brak higieny w studiu może się także przyczynić do choroby skóry. Pistolet do tatuowania nie może być pod żadnym pozorem brudny czy nieodkażony. Każdy sprzęt oraz miejsce pracy artysty musi charakteryzować się sterylnością i czystością. Ważne, aby studio tatuażu było regularnie czyszczone, a sprzęt dezynfekowany po każdym użyciu.

Jeżeli po wykonaniu tatuażu twoja skóra będzie spuchnięta lub nadmiernie zaczerwieniona, powinieneś bezzwłocznie udać się do lekarza, aby przekonać się, czy nie wdała się infekcja. W większości przypadków zakażenie da się wyleczyć specjalnymi lekami. Jeśli jednak infekcja jest wyjątkowo poważna, konieczne może być skierowanie cię do szpitala i poddanie bardziej skomplikowanemu leczeniu. Czasem w takiej sytuacji trzeba nawet usunąć trwałą ozdobę twojego ciała, aby zapobiec późniejszym komplikacjom zdrowotnym. Usunięcie tatuażu wymaga zabiegu chirurgicznego, który zawsze wiąże się z pewnym niebezpieczeństwem i ryzykiem.

Jeśli usunięcie tatuażu jest zalecane lub po prostu konieczne, trzeba wykonać zabieg na miejscu, lub, w niektórych przypadkach (np. kiedy tatuaż jest dosyć duży)zatrzymać pacjenta na kilka dni w szpitalu. O usunięciu tatuażu i metodzie zabiegu zadecyduje lekarz bądź chirurg. Jego opinia powinna uwzględniać twój stan zdrowia i ryzyko rozwoju infekcji. W większości przypadków, usunięcie tatuażu jest bezpieczne. Podawane pacjentowi leki zwalczą infekcję i uśmierzą ból.

Chociaż obawy dotyczące tatuażu najczęściej związane są z twoim zdrowiem i bezpieczeństwem, często wątpliwości może budzić sam wzór ozdoby. Tatuaż wykonany przez amatora najczęściej nie jest odpowiednio nałożony na skórę, co niszczy ogólne wrażenie i efekt końcowy. Pamiętaj, że tatuaż będzie ci towarzyszył prze resztę twojego życia, więc jego wygląd jest niezwykle istotny. Jeśli będziesz zmuszony do usunięcia tatuażu, zawsze pozostaną obawy przed wykonaniem kolejnej ozdoby. Chociaż twój strach przed wykonaniem tatuażu może się zmniejszać wraz z biegiem lat, nigdy nie pozbędziesz się go zupełnie – zawsze będziesz pamiętał, że w danym miejscu na twojej skórze był nieudany tatuaż.

Zanim zdecydujesz się na wykonanie trwałej ozdoby, powinieneś dokładnie poznać studio i upewnić się, że dysponuje ono odpowiednimi warunkami sanitarnymi i higienicznymi. Nie bój się zadawać pytań, np. czy tatuażysta odkaża narzędzia po każdym użyciu. Jeżeli spędzisz trochę czasu w danym zakładzie, przekonasz się, jaki stosunek do klientów ma tatuażysta i czy lokal jest czysty. Jeżeli studio zdaje się być schludne i zadbane, istnieją szanse, że nie będziesz się musiał martwić o brudny i nieodkażony sprzęt.

Podobnie jak w innych życiowych sytuacjach, także w kwestii wykonania tatuażu staniesz przed podjęciem konkretnych decyzji. Jeśli jesteś pewien, że chcesz mieć tatuaż, powinieneś zastanowić się, z jakich  przyczyn chcesz go wykonać, jak będziesz się z nim czuł za kilka lat i czy na pewno jest to ozdoba odpowiednia dla ciebie. Zanim postanowisz zafundować sobie stały tatuaż, upewnij się, że na pewno tego właśnie chcesz. Pamiętaj -nigdy nie powinieneś decydować się na stałą ozdobę ciała tylko dlatego, że ktoś cię do tego namówił.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: