Historia tatuaży

Nie każdy wie, że historia tatuaży i tradycja z nimi związana sięga tysięcy lat wstecz. Na każdym etapie dzieje tych niezwykłych ozdób ciała związane były z konkretnymi zwyczajami i rytuałami. W przeszłości kobiety z Borneo używały tatuaży jako sposobu, aby przedstawić swoje umiejętności. Tatuowanie było także stosowane w celu odganiania chorób i dolegliwości. Służyło temu umieszczanie ozdób na palcach i wokół nadgarstka. Z biegiem lat tatuaże zaczęto wykorzystywać również, aby ujawnić przynależność do danej społeczności czy klanu.

Dzieje tatuażu pokazują, że przyczyny ich wykonania różnią się w zależności od konkretnej kultury. Badania ujawniły, że najstarsze tatuaże pochodzą z Egiptu z okresu piramid, jednak wiele osób wierzy, że pojawiły się one już dużo wcześniej. Uważa się, że starożytni Egipcjanie wykorzystywali te ozdoby w celu oznaczenia chłopów i służących. Około 2000 lat p.n.e. tatuaże dotarły do Chin, a potem do Grecji, gdzie stosowano je w celu porozumiewania się szpiegów miedzy sobą.

W międzyczasie, również Japonia zaczęła adaptować sztukę ozdabiania ciała tatuażami. Mieszkańcy tego kraju wykorzystywali tatuaże do religijnych i obrzędowych rytuałów. W tym czasie kobiety z Borneo były uważane za artystki, które tworzyły wzory przedstawiające punkt życia danego osobnika i jego przynależność do danego szczepu. Tatuaże były niezwykle popularne, nawet pomimo częstego występowania infekcji z nimi związanych. Czekała je wciąż długa droga do osiągnięcia doskonałości – co dowodzą sposoby, w jakich były one dawniej wykonywane.

Tatuaże pojawiły się także w regionach zachodnich, jednak nie były one tam na początku akceptowane i mile widziane. William Dampher, który był odkrywcą i podróżnikiem, ponownie zapoznał świat zachodu ze sztuką tatuażu. Pod koniec XVII wieku przybył do Europy z mocno wytatuowanym tubylczym księciem i pokazywał go podczas specjalnych widowisk. Organizując tego typu rozrywkę dla publiczności, dorobił się sporej sumy pieniędzy. Efektem pokazów była wielka popularność tatuaży w całym Londynie i jego okolicach. Jednak dopiero kilkanaście lat temu sztuka tatuażu na dobre przyjęła się w Europie.

Przed I wojną światową pierwszym miejscem, gdzie można było zobaczyć oryginalne tatuaże w amerykańskim stylu, było położone w Nowym Jorku Chatham Square. Przybywało tam wiele ludzi z całych Stanów, którzy zainteresowani byli tą nową formą sztuki. Człowiek o imieniu Samuel O-Reily założył tam studio, gdzie po raz pierwszy użyto elektrycznej maszyny do tatuowania. Niezwykle popularne w dzisiejszych czasach urządzenie oparte było początkowo na elektrycznej wtyczce Thomasa Edisona, która używała igły, by przedziurawić papier.

Elektryczny pistolet do tatuowania cechuje się ruchomą wiązką igieł umieszczonych w specjalnej rurce. Sprzęt ten zyskał ogromną popularność, gdyż pozwalał wykonać tatuaż w niezwykle atrakcyjnej cenie. Pistolety zrewolucjonizowały rynek tatuaży – umożliwiły artystom bardzo szybkie w stosunku do tego, co było wcześniej, wykonanie pracy. Ludzie zaakceptowali nowy sposób wykonania tatuażu, który do dziś jest najlepszą i najbardziej efektywną metodą.

W późnych latach 60 sztuka tatuażu stała się niezwykle popularna. Ozdoby te pokazywano w gazetach i telewizji, wszędzie się o nich mówiło. W tych czasach tatuaże były bardzo powszechne – prawie co drugi mieszkaniec Ameryki posiadał co najmniej jedną taką ozdobę ciała.

Obecnie tatuaże wciąż popularne są pośród motocyklistów i członków klanów, symbolizując przynależność do danej grupy. Ozdoby takie noszą jednak osoby reprezentujący wszystkie zawody, przekonania, czy kulturę. Można przebierać spośród niezliczonej ilości wzorów, a także różnych kolorów. Taka różnorodność jest jednym z czynników, które wpłynęły na niezwykłą popularność tego typu ozdób ciała.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: